Czym jest dedykowany adres IP?

Dedykowany adres IP daje unikatowy adres IP do konta hostingu i witryny. Adres ten nie jest powiązany z innymi domenami na tym samym serwerze. W momencie, kiedy  potrzebujesz bezpośredniego dostępu do swojej strony dedykowany adres IP hostingu może być najlepszym rozwiązaniem dla Ciebie. Dedykowany adres IP sprawdzi się znakomicie również wtedy, kiedy planujesz dodanie certyfikatu SSL na swoją stronę www. Zobacz więcej informacji dotyczących certyfikatów SSL.

Zalety dedykowanego adresu IP:

Dedykowane adresy IP zapewniają wyłączność i bezpieczeństwo, których nie oferują współdzielone adresy IP. Większość nazw domen dzieli się adresami IP z setkami innych nazw domen. Dlatego też problem z jedną nazwą domeny może spowodować problemy we wszystkich innych nazwach domen. Dość częstym problemem związanym z dzieleniem IP na kilka domen, jest problem dotyczący SPAMu. Bardzo często, jedna domena w obszarze danego IP rozsyła niechciane wiadomości, co sprawia, iż jej adres IP (a co za tym idzie, również nasza domena) trafiają na czarne listy. Aby sprawdzić, czy nasza domena/IP nie jest zarejestrowana na którejkolwiek z czarnych list, sugerujemy użyć tego narzędzia. Warto dodać, iż ręczne usuwanie domeny z takich list jest procesem żmudnym i zajmuje dość dużo czasu. Ponadto, często zdarza się tak, iż po usunięcie wpisu z jednej listy po jakimś czasie nasza domena trafi na nią ponownie. Aby temu zapobiec, sugerujemy zakup dedykowanego adresu IP.

Warto zaznaczyć, że statyczny lub dedykowany adres IP może zapewnić lepsze wyniki w rankingu wyszukiwarek podczas wyszukiwania. Wyszukiwarki internetowe preferują unikatowe adresy IP, ponieważ nazwa takiej domeny nie jest powiązana ani połączona z innymi nazwami domen.

Źródło:Opracowano na podstawie https://pl.godaddy.com/hosting/dedicated-ip